Podpisaliśmy umowy inkubacji z 7 startupami.

Z początkiem lipca Park Naukowo-Technologiczny w Ełku rozpoczął IV cykl inkubacji startupów w Projekcie STARTUP HEROES. Celem projektu jest wsparcie powstawania i lokowania innowacyjnych firm w Polsce Wschodniej. Przez pięć miesięcy inkubowanych będzie siedem startupów.

Rozpoczął się IV cykl inkubacji startupów w Projekcie STARTUP HEROES. W konkursie wpłynęło prawie 250 wniosków aplikacyjnych z całej Polski. Do  inkubacji w PNT w Ełku finalnie zostało wybranych 7 startupów. Wszystkie reprezentują branżę ICT, czyli technologie informacyjno-komunikacyjne. Każdy ze startupów kieruje swoje innowacyjne rozwiązania do innej grupy docelowej i na inny rynek.

Inkubacja startupów w PNT będzie trwała 5 miesięcy i będzie polegać na pomocy w opracowaniu przez nowo powstałe firmy prototypów swoich pomysłów oraz ich przygotowaniu do startu w świecie globalnego biznesu.

Po zakończonej inkubacji każdy ze startupów otrzyma możliwość pozyskania 1 mln zł, od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości,  na wdrożenie swoich pomysłów/prototypów na rynek docelowy. Dotychczas już 5 ze startupów inkubowanych w PNT w ramach projektu STARTUP HEROES otrzymało takie wsparcie, a kilka kolejnych jest na etapie oceny.

Do końca listopada 2021 r. w ełckim PNT będą inkubowane następujące startupy:

1. MEDIARS system komputerowej analizy zeskanowanych obrazów cytologicznych. W planie jest stworzenie oprogramowania umożliwiającego dodatkową analizę preparatów cytologicznych w oparciu o analizę WSI. Preparaty poddane będą podwójnej analizie: przez człowieka i przez algorytmy. Zastosowanie proponowanego systemu automatycznej analizy obrazów pozwoli na zwiększenie wykrywalności komórek rakowych.

2. DREAM-APsystem informatyczny do zarządzania obiektami noclegowymi bez obsługi. Kompleksowy system informatyczny do zarządzania obiektem i obsługi Gości, w pełni automatyzujący procesy dotyczące funkcjonowania obiektów noclegowych i obsługi rezerwacji. Łączący użytkowników: firma Zarządzająca apartamentami (operator) + Gość + właściciel obiektu. System pozwala monitorować aktualną sytuację w obiekcie, bez konieczności obecności personelu. Dzięki zastosowanej automatyzacji procesów system przemodeluje prace personelu i zoptymalizuje koszty funkcjonowania obiektów noclegowych. Narzędzie jest dedykowane dla operatorów bardzo dynamicznie rozwijającej się w Polsce branży apartamentów wakacyjnych (w tym condohoteli) oraz obiektów noclegowych nie będących klasycznymi hotelami. Oprogramowanie pozwala na efektywne zarządzanie wieloma apartamentami znajdującymi się w różnych lokalizacjach, dzięki czemu stanowi idealne rozwiązanie dla operatorów wynajmu krótkoterminowego z uwzględnieniem potrzeb właścicieli apartamentów.

3. SPRED NET –  innowacyjny system do rozliczeń finansowych w czasie rzeczywistym, pozwalający na wymianę środków pieniężnych oraz dokonywanie płatności bezgotówkowych. SPRED oparty będzie na protokole transakcyjnym zbudowanym na podstawie technologii blockchain. W miejsce skomplikowanej sieci płatniczej, powolnego rozliczania transakcji, ukrytych kosztów i prowizji, zawodnych standardów bezpieczeństwa oraz pomijania potrzeb płatniczych konsumentów, SPRED proponuje system:
– oparty na prostej strukturze, w ramach której użytkownik będzie mógł śledzić wszystkie etapy
transakcji,
– rozliczający wszystkie transakcje w czasie rzeczywistym 24/7,
– charakteryzujący się transparentną polityka prowizyjną bez ukrytych kosztów,
– zapewniający najwyższe możliwe standardy bezpieczeństwa w wyniku zastosowania technologii blockchain oraz
– stawiający konsumenta i jego rosnące potrzeby płatnicze na pierwszym miejscu.

4. VR FOR BUSINESS  – innowacyjny system do tworzenia wysoko realistycznych awatarów ludzkich do zastosowań biznesowych. V Legacy (Virtual Legacy) to innowacyjny systemem opartym na technologii fotogrametrii wspartej elementami uczenia maszynowego. Najważniejszym elementem produktu będzie dedykowane oprogramowanie wraz z aplikacją, które zamieniać będzie zdjęcia i/lub filmy 2D w wysokorealistyczne postacie ludzkie, zwierzęta (awatary). System będzie pozwalał na wywoływaniu konkretnych scen i dialogów z wcześniej zapisanych materiałów filmowych czy zdjęć. Umożliwi automatyczne przetwarzania dostarczonych przez klienta zdjęć 2D z daną osobą na modele 3D, które następnie będzie on mógł otworzyć w formie AR, VR lub na ekranie telefonu.

5. Izabee – aplikacja mobilna dla właścicieli hodowli do zarządzania i kontroli wychowu matek pszczelich. Pozwala na pełną kontrolę tego procesu. Dzięki niej unikniemy błędów związanych z nieterminowością czy nieznajomością procedury wychowu. Aplikacja będzie przewodnikiem jak przeprowadzić ten sformalizowany i wymagający tok. Dlatego zrodził się pomysł aplikacji, która sprawi, że wychów nie będzie już tak enigmatyczny i będzie prowadzić użytkownika krok po kroku przez cały proces. Aplikacja zbierze informacje o matce od jej narodzin i oceni jej cechy osobnicze. Funkcje te umożliwią potwierdzenie jej jakości.

6. Gleevery.com – platforma internetowa umożliwiająca obok tradycyjnej transakcji sprzedaży produktów ich krótkoterminowy wynajem. Założeniem platformy w duchu sharing economy jest używanie sprzętu w momencie potrzeby oraz korzystanie z niego w pełni np. przez miesiąc lub nawet rok bez konieczności kupowania go. Usługa jest odpowiedzią na stale rosnący trend świadomości ekologicznej konsumentów, którzy z uwagi na ochronę środowiska świadomie ograniczają ilość przedmiotów, z których rzadziej korzystają. Gleevery.com to docelowo rozbudowana platforma, która będzie posiadała credit scoring oraz prowadziła ewidencję sprzętu oraz konsumentów. Końcowy klient będzie mógł za pomocą strony lub aplikacji wynająć produkt w sklepie, po ówczesnej szybkiej i zautomatyzowanej weryfikacji poprzez gleevery.com

7. SOFTUP – Future Grocery System – inteligentny system do zarządzania sklepami autonomicznymi. Produkt kierowany jest do obecnych właścicieli sklepów oraz osób, które chciałyby tworzyć nowoczesne sklepy autonomiczne. System Future Grocery pozwoli na pełną kontrolę nad autonomicznym obiektem, bezobslugową realizację całego procesu sprzedażowego. Rozwiązanie jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę rynku w zakresie odpowiedniej technologii, która umożliwi popularyzację sklepów bezobsługowych, a także sprawne zarządzanie nimi. Future Grocery pomoże stworzyć sklep przyszłości. Sklepy bezobsługowe, czyli tzw. ‘no check-out stores’ są kolejnym
krokiem na drodze do zagwarantowania doświadczenia zakupowego najwyższej jakości.

Startupy, które przejdą do fazy wdrożenia produktów na rynek i osiągną sukces komercyjny, pozostaną w PNT na dłużej. Dwa z tych innowacyjnych pomysłów zostały stworzone przez ełczan (MEDIARS, SOFTUP).

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.