W weekend 17 i 18 października w Parku Naukowo-Technologicznym w Ełkuodbyły się „Wariacje z Nauką”. Było to już drugie spotkanie z nauką organizowane na ternie naszego miasta. Na wydarzenie zaprosiliśmy trzech gość: Centrum Nauki Kopernik, Polską Akademię Nauk oraz Elbląski Park Technologiczny. Każdy z nich przygotował odrębne pokazy naukowe i warsztaty, dzięki czemu zwiedzający mieli niepowtarzalną okazję skorzystać z licznych atrakcji w jednym miejscu. Animatorzy z CNK poprowadzili dwa pokazy: „Muzyka”, „300 kg Śmieci”. Ponadto pod hasłem Wystawa „Eksperymentuj!” w hali namiotowej przed budynkiem Parku Naukowo-Technologicznego na dzieci czekało 15 eksponatów CNK. W sali wystawienniczej oraz holu PNT prowadzone były przez animatorów z Państwowej Akademii Nauk 4 rodzaje warsztatów:

– Fusion Lab, czyli jak zamknąć słońce w probówce,

– Mikrokosmos na talerzu,

– Dowody zbrodni,

– Hormony tak ich mało a potrafią przejąć kontrolę nad organizmem.

Trzeci z gości „Wariacji z Nauką w PNT w Ełku” –Elbląski Park Technologiczny– przyjechał do nas ze spektakularnymi pokazami pt. „Akademia Młodego Chemika”. Tym samym EPT wyszedł naprzeciw wszystkim osobom zainteresowanym eksperymentami chemicznymi. Efektowne wrażenie na uczestnikach zrobił „chemiczny wulkan”, młodsi goście z podziwem oglądali wywołanie „burzy w probówce”, czy przygotowywanie „pasty dla słonia”.

Piątkowe warsztaty i pokazy zostały przygotowane z myślą o uczniach przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. 17 października PNT w Ełku odwiedziło dziewięć szkół publicznych położonych na terenie miasta, jak i na obszarach gminnych. Wśród zwiedzających nie zabrakło uczniów miejskich przedszkoli: Przedszkola Perełka oraz Przedszkola Niezapominajka. Z kolei sobota (18 października) była dniem otwartym dla wszystkich zwiedzających. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. W ramach całego weekendu odnotowaliśmy rekordową liczbę odwiedzających Park Naukowo-Technologiczny w Ełku, łącznie 2000 osób.

Cały program „Wariacji z Nauką” miał na celu przedstawienie nauki, jako fascynującej dziedziny życia, dalekiej od nudy, czy przewidywalności. Uczestnicy zapoznali się z podstawowym sprzętem laboratoryjnym oraz technikami badawczymi poszczególnych dziedzin naukowych. Organizatorem „Wariacji z Nauką” był Park Naukowo-Technologiczny w Ełku. Natomiast patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Ełku.