W Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku 9 października odbyły się II Mazurskie Targi Odnawialnych Źródeł Energii. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 10 w hali namiotowej przed budynkiem PNT. Oficjalnego otwarcia Targów dokonał Tomasz Kozłowski Prezes Wschodniego Klastra Budowlanego. Po ekspose wygłoszonym przez Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza oraz Dyrektora PNT w Ełku Daniela Kuliga zgromadzeni goście udali się na Konferencję pt. „Przyszłość odnawialnych źródeł energii w regionach Polski północno-wschodniej”. Spotkanie rozpoczął panel dyskusyjny, który swoją obecnością zaszczycili znamienici goście. Wśród nich znalazł się Jarosław Niewierowicz Minister Energetyki Litwy. O godzinie 12 rozpoczęła się seminaryjna cześć konferencji. Poświęcona została ona rozważaniom dotyczącym m.in.: szans rozwoju gmin poprzez rozwój inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii, czy też kosztów takich przedsięwzięć. Konferencja trwała do godz. 13:30, a poszczególne jej części oddzielone zostały przerwą na kawę oraz lunchem.

Równocześnie od godz. 10 na placu przy ul. Podmiejskiej 5 ze swoją ofertą wystawiły się firmy specjalizujące się w branży odnawialnych źródeł energii. Zwiedzający podziwiać mogli technologie o zasięgu wszechstronnym, związanym z budowaniem pasywnych energooszczędnych domów. Z myślą o mieszkańcach Ełku i okolic producenci przygotowali liczne atrakcje. Firma Thermo Vitea pokazała m.in. działanie pompy ciepła, odkurzacz centralny. Wystawca Inspiracje Światłem zorganizował pokaz świateł ledowych. Wszystkie te rzeczy można było nie tylko zobaczyć, ale również dotknąć i zapoznać się ze sposobem ich działania. Wśród wystawców znalazła się również firma z Litwy „UAB E-energija”, która specjalnie dla mieszkańców przygotowała poczęstunek. Skosztować można było takie przekąski jak: sery, nalewki przygotowywane na bazie ziół, czy słodycze.

Całemu wydarzeniu przewodniczyła idea propagowania ekologicznych rozwiązań przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. II Mazurskie Targi Odnawialnych Źródeł Energii zakończyły się około godz. 15.