Wystartował nabór do 4. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland.


Nowe ścieżki branżowe, nowi partnerzy, nowe szanse dla startupów!

 

8 stycznia br. rozpoczął się nabór do 4. edycji jednego z największych w Polsce programów akceleracyjnych – MIT Enterprise Forum Poland. Celem projektu jest przyspieszenie rozwoju młodych, innowacyjnych firm technologicznych poprzez połączenie ich potencjału z wiedzą, doświadczeniem oraz zasobami wiodących polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw, w tym spółek Skarbu Państwa. Do programu można aplikować do końca lutego za pośrednictwem strony internetowej mitefpoland.org.

MIT Enterprise Forum Poland przewiduje akcelerację w ścieżce ogólnej oraz w czterech wyspecjalizowanych ścieżkach branżowych. Ścieżka Let’s Fintech with PKO Bank Polski! organizowana jest we współpracy z partnerem głównym programu – PKO Bankiem Polskim. Partnerem ścieżki akceleracyjnej Energia jest Grupa PGNiG. Ścieżkę Zdrowie współtworzy Grupa Adamed, natomiast pojawiającą się po raz pierwszy w programie ścieżkę Agri-tech wspiera fundusz AgriTech Hub. Nowością w akceleratorze jest również ścieżka Industry 4.0 dedykowana startupom technologicznym zainteresowanym współpracą z partnerami z regionu Dolnego Śląska. Jej realizacja będzie wspierana zarówno przez partnerów technologicznych, jak i merytorycznych, takich jak Balluff, FANUC Polska, Nokia, fundusz ValueTech, Wrocławski Park Technologiczny, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz Stowarzyszenie Top 500 Innovators.

Akcelerację w ramach 4. edycji programu przejdzie około 25 startupów technologicznych. Początkujący przedsiębiorcy przez 3 miesiące będą współpracować z polskimi i międzynarodowymi ekspertami oraz mentorami nad weryfikacją i   dopracowaniem modeli biznesowych swoich przedsięwzięć. Wszystko po to, aby potrafili poradzić sobie w rynkowej rzeczywistości, skutecznie skomercjalizować swoje rozwiązania, jak również efektywnie pozyskać finansowanie na dalszy rozwój działalności.

Do tej pory akcelerację w ramach programu MIT Enterprise Forum Poland przeszło ponad 70 startupów technologicznych. Partnerzy programu udostępniają nie tylko zasoby eksperckie w trakcie trwania akceleracji, ale także otwierają drzwi do laboratoriów i placówek, dając zaplecze techniczne i technologiczne. Dzięki temu początkujący przedsiębiorcy mają unikalną szansę sprawdzenia swoich projektów przed oficjalną komercjalizacją.

– Każdy z partnerów akceleracji przygotował unikalną propozycję wsparcia dla startupów. To firmy i organizacje, które nie tylko angażują się w pomoc młodym firmom technologicznym, ale są również realnie zainteresowane implementacją innowacyjnych rozwiązań w swoich własnych strukturach. Dzięki temu startupy biorące udział w programie zyskują unikalną szansę nawiązania bliskiej współpracy na zasadach komercyjnych z czołowymi polskimi i międzynarodowymi przedsiębiorstwami – dodaje Magdalena Jabłońska.

Partnerami wspierającymi program są Visa oraz Campus Warsaw. Od strony prawnej startupy będą wspierane przez kancelarię Wardyński i Wspólnicy. W obrębie ścieżki Industry 4.0 na terenie Dolnego Śląska prawne i podatkowe wsparcie startupom zapewni firma doradcza Olesiński i Wspólnicy. Treningi sprzedażowe dla startupów przeprowadzą eksperci z Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Sandler Training. Organizacjami wspierającymi program są Fundacja PKO Banku Polskiego, Weil, Gotshal & Manges LLP, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP).

 

 


Ełckie start-up’y otrzymały dofinansowanie!


Projekt „Platforma startowa dla nowych pomysłów Hub of Talents” zakończył się blisko rok temu. Jednak dla start-up’ów uczestniczących w projekcie, nie był to koniec przygody z biznesem. Wiele z nich ubiegało się o dalszą pomoc oferowaną przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, którą jest bezpośrednie wsparcie finansowe przygotowywanych produktów i usług. PARP przyznało 102 start-up’om z Polski Wschodniej blisko 79 mln zł. Możemy się pochwalić, że w tym gronie znalazły się trzy start-up’y z Ełku! Oto one:

Psycho Sparrow Boots jest wychowankiem platformy Hub of Talents i przygotowywał indywidualnie dobrane buty do szybkiej jazdy na łyżwach i rolkach. Start-up inkubował się w Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku i otrzymał dofinansowanie w wysokości 779 654,00 zł.

Safestrobes to ełcki start-up przygotowujący oświetlenie stroboskopowo-nawigacyjne do ultralekkich statków powietrznych. Start-up jest o krok od podpisania umowy z PNT w Ełku, gdzie zamierza rozwijać i produkować swoje oprzyrządowanie lotnicze. Kwota dofinansowania: 793 220,00 zł.

Flexwing zamierza produkować rozkładane systemy konstrukcyjne do zastosowania w przemyśle jachtowym, lotniczym i energetycznym. Kwota dofinansowania: 601 389,78 zł.

Wszystkim start-up’om gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Nowy start-up w Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku!


Nowy start-up w Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku to firma rozpoczynająca działalność w branży kosmetycznej. Projekt SAPHIRO został stworzony w odpowiedzi na potrzeby rynku kosmetyków do pielęgnacji męskiego zarostu, w oparciu o tradycyjne rzemiosło. Manufaktura nastawiona jest na ręczne tworzenie naturalnych kosmetyków dla mężczyzn, wykonanych z organicznych i naturalnych surowców. Założeniem projektu jest stworzenie świetnych jakościowo produktów w przystępnych cenach, które sprawią, że będą one dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Projekt SAPHIRO to innowacyjne połączenie rękodzieła i chęci sprostania potrzebom rynku.
Życzymy zatem wielu sukcesów!

 


Konferencja prasowa podsumowująca projekt „Hub of Talents”


Projekt „Platforma startowa dla nowych pomysłów Hub of Talents” dobiega końca. 21 kwietnia 2017 roku odbyła się konferencja prasowa podsumowująca projekt. Podczas konferencji pomysłodawcy opowiadali m. in.  o swoich osiągnięciach nad swoimi projektami, można było z bliska obejrzeć, a nawet dotknąć gotowe produkty oraz poznać kulisy współpracy Parku, start-up’ów i ich opiekunów. Więcej o start -up’ach i Platformie w zakładce http://technopark.elk.pl/oferta/platformy-startowe/.

 

 

 

 


Laboratorium Koloru PNT w EłkuSZKOLENIE „Zapewnienie i kontrola pożywek mikrobiologicznych zgodnie z PN-EN ISO 7218:2008/A1:2013 i PN-EN ISO 11133:2014, w tym karty kontrolne dla pożywek do metod ilościowych. Szkolenie praktyczne w laboratorium.”


MIEJSCE SZKOLENIA: Park Naukowo-Technologiczny w Ełku ul. Podmiejska 5

TERMIN: 6-7.04.2017r.

ORIENTACYJNY KOSZT SZKOLENIA: 500 – 700 zł netto (w zależności od liczy uczestników)

SZKOLENIE PROWADZI: Specjalista – praktyk z zakresu diagnostyki mikrobiologicznej żywności, pasz, próbek środowiskowych. Doświadczenie w analityce 25 lat. Praca w inspekcji weterynaryjnej – w laboratorium. Kierownik techniczny i kierownik ds. jakości. Doświadczenie audytorskie.

OSOBA SZKOLĄCA: Tamara Kostrzewa

TEMATYKA SZKOLENIA:
Szkolenie 16h (2-dniowe):
Dzień I: Kontrola procesu przygotowania pożywek, punkty krytyczne:

 • jakość wody analitycznej : przewodność, czystość mikrobiologiczna
 • jakość szkła i drobnego sprzętu laboratoryjnego: czystość, pH, jałowość, pozostałości substancji hamujących
 • kontrola ubytków pożywek płynnych: przed i po sterylizacji

Dzień II: Kontrola pożywek:

 • jałowość
 • cechy fizyczne pożywek
 • kontrola mikrobiologiczna pożywek: żyzność, selektywność, specyficzność
 • katalog szczepów WDCM
 • przygotowanie, prowadzenie i nadzorowanie kolekcji drobnoustrojów kontrolnych: szczepy macierzyste / kultury robocze
 • przygotowanie kultur roboczych szczepów testowych – inokulum
 • instrukcje wykonania kontroli jakości pożywek stałych i płynnych:
  – metodą ilościową
  – metodą jakościową
 • kontrola płynów do rozcieńczeń
 • kontrola pożywek referencyjnych

W ramach oferty uczestnik otrzymuje:
– zapewnienie materiałów szkoleniowych,
– indywidualne świadectwo uczestnictwa w szkoleniu
– merytoryczną opiekę trenera przez 14 dni od terminu szkolenia

Osoby do kontaktu w sprawie oferty:

Specjalista ds. funkcjonowania laboratoriów:
Aleksandra Jurewicz
a.jurewicz@technopark.elk.pl
tel. kom. 532131087

Edyta Nagórka- Cituk
e.nagorka@technopark.elk.pl
tel. kom. 660452277

Park Naukowo- Technologiczny w Ełku
Laboratorium Mikrobiologiczne
Badania Żywności i Środowiska Produkcyjnego
ul. Podmiejska 5
19-300 Ełk
tel. +48 87 732 63 33

Karta zgłoszenia – Zapewnienie i kontrola pożywek mikrobiologicznych


Spotkanie informacyjne dotyczące wspierania wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz efektywności energetycznej i wykorzystania OZE w MŚP


Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Ełku zaprasza na bezpłatne spotkanie informacyjne poświęcone działaniom:

4.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz 4.2 Efektywność energetyczna i wykorzystanie OZE w MŚP

w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020”

Spotkanie adresowane jest do potencjalnych beneficjentów środków UE m.in.:  przedsiębiorców,  jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielni mieszkaniowych/wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów posiadających osobowość prawną, zainteresowanych aplikowaniem do planowanych konkursów z Osi 4 RPO WM 2014-2020.

Przyjdź i skorzystaj z bezpłatnych porad ekspertów. 

 

Termin: 7 marca 2017 r. w godzinach  11.00- 13.45, 

Miejsce: Urząd Gminy Ełk

 1. T. Kościuszki 28A, 19-300 Ełk
   

Warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest:

 • przesłanie podpisanego formularza zgłoszeniowego na adres mailowy Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Ełku lpielk@warmia.mazury.pl do 28 lutego 2017 r. godz. 14:00.
 • potwierdzenie mailowe przesłane przez organizatorów spotkania.

W przypadku osób niepełnosprawnych prosimy o poinformowanie organizatora o swoich potrzebach. Umożliwi to przygotowanie odpowiedniej pomocy oraz sprawną obsługę spotkania.
 

Zgłoś nieobecność

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak ponosimy koszty jego organizacji, nawet za zgłoszone a niewykorzystane miejsca. Dlatego prosimy o poinformowanie o nieobecności na spotkaniu, pomimo wcześniejszej rejestracji i potwierdzenia uczestnictwa.

Ta zasada przyczyni się do wydatkowania środków publicznych w sposób celowy i oszczędny.
 

Program spotkania

Panel ekspercki poprowadzą prelegenci z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie –  Instytucji Wdrażającej działania 4.1 i 4.2
w ramach RPO WiM 2014-2020.

 

Więcej informacji

Lokalny Punkt Informacyjnym Funduszy Europejskich w Ełku:
tel. 87 610 07 77, 87 734 11 10/09, email: lpielk@warmia.mazury.pl


Audyt technologiczny


Zapraszamy małe i średnie przedsiębiorstwa produkcyjne prowadzące lub planujące prowadzić działalność międzynarodową do przeprowadzenia bezpłatnego audytu technologicznego.

Audyt jest usługą doradczą wykonywaną przez specjalistów w wybranej dziedzinie. Usługa pomoże zidentyfikować potrzeby technologiczne przedsiębiorstwa, wskaże technologie kluczowe dla rozwoju firmy, umieści profil firmy w międzynarodowej bazie danych.